מה חדשבפוטושופ 2018?

10/11/2017

לפני כשבועיים הוציאה Adobe שדרוג לחבילת Creative Cloud, הכולל כמובן גם שדרוג לתוכנת הדגל PhotoShop. שלחנו אל החזית את לאון סוקולאסקי, מהפוטושופרים הבולטים במדינה, ומרצה מומחה לפוטושופ מטעם חברת Adobe, כדי לבדוק מה בדיוק השתנה. הנה מה שהיה לו לומר.

אז מה חדש בפוטושופ 2018?

תמיד ציפיתי לעדכונים ושדרוגים של פוטושופ, אבל איכשהו תמיד הם קצת איכזבו, או לפחות הרשימו פחות מהמצופה. לא הפעם. השדרוג הנוכחי כולל שינויים שהיו נחוצים כבר זמן רב, והוא הרבה מעבר למצופה. אכן, הפתעה!

רשמית זוהי גרסה מספר 19.0.0. פוטושופ נכנסת לשנה ה-28 לקיומה, ודווקא בגילה המופלג היא זוכה סוף סוף לעדכון משמעותי של שני הכלים הוותיקים ביותר שלה: המברשת (Brush Tool) והציפורן (Pen Tool). שניהם קיבלו את השיפורים שלהם כולנו ציפינו מזמן.
אבל בואו נתחיל בהתחלה.

עזרה מהירה לכלים

זה כנראה הדבר הראשון שמושך את העין בגרסה החדשה. בהתקרבות הסמן לכלי זה או אחר, במקום שורת טקסט קטנה וצהובה, מופיע סרטון וידאו המציג את דרכי השימוש בכלי. אני משתמש בתוכנה שנים רבות, אז לי היה סתם נחמד להסתכל על הסרטונים, אבל הסטודנטים שלי שרק מגלים את פוטושופ קיבלו את השיפור הזה בהתלהבות אמיתית. בהחלט שיפור מצוין עבור פוטושופרים מתחילים.

כלי הציפורן

לכלי החשוב הזה נוספה אפשרות לבחור את עובי ואת צבע הקו בו אנחנו עובדים. בעיניי זה השינוי הבולט ביותר בין כל החידושים. הסטודנטים שלי תמיד סבלו במעבר בין אילוסטרייטור לבין פוטושופ, בגלל חוסר הנראות של קווי הצריבה, אבל מהיום אפשר לבחור את צורת הקו ולשנותה בכל עת, וללא הגבלות.

כלי הציפורן משמש אותנו בהרבה מצבים: לצריבת אובייקטים ובניית מסכות וקטוריות, ליצירת צורות בעלות גבול חד וחלק, להקפה ויצירת בחירות במקום כלי הלאסו ועוד. אלו מצבים שדורשים נראות שונה של קו הבחירה בעת העבודה. עד עכשיו נאלצנו לעבוד כמעט על עיוור. לא עוד.

אבל זה עוד לא הכל. כלי הציפורן קיבל עוד תוספת נחוצה: אופציה לשינוי עקימות של מסלול קיים (Curvature Pen Tool), בדיוק כמו שיש באילוסטרייטור. זה מאוד נוח, מהיר ואינטואיטיבי, במיוחד למי שלא שולט הכי טוב בכלי הציפורן ולא מצליח לבנות מסלול מדוייק מהפעם הראשונה.

כלי המברשת

בשורות טובות למי שמצייר, יוצר מסכות, עוסק בריטוש, ובעצם לכל המשתמשים בכלי המברשת, שזה ממש כולנו: ביצועי המברשות שופרו באופן ניכר. כבר לא צריך להמתין עד שהמברשת תגיב! אני מרגיש את השיפור היטב בעבודה על קבצים גדולים וכבדים כגון פנורמות ופוסטרים. בניגוד לעבר, עכשיו הכל מהיר ומיידי.

בנוסף, מעכשיו המברשת יודעת להחליק את משיכות היד שלנו, וליצור קו מושלם אפילו אם מציירים עם עכבר! הפונקציה החדשה נקראת החלקה (Smoothing) ונמצאת באמצע הפנל האפשרויות העליון (Options). בעבר היינו זקוקים לכלים חיצוניים (כגון Lazy Nezumi) או לתוכנות אחרות (כגון Animate או TVPaint) כדי לזכות להחלקה מסוג זה.

עוד חידוש קשור למברשות השמורות: מעכשיו ניתן לארגן את המברשות בתיקיות ותת-תיקיות (Brush Groups), אפשר להגדיל ולהקטין את התצוגה המקדימה של המברשת, ניתן לשמור מברשות עם כל ההגדרות (כולל שקיפות, שיטת מיזוג וצבע), ואפשר בקלות לייצא, לייבא ולחפש מברשות ברשת, בלחיצת כפתור. ממש אהבתי!

גופנים משתנים

אפשרויות חדשות למי שעובד הרבה עם טקסט (כמוני): מעכשיו אפשר לשנות את משקל וסגנון הגופן ישירות בפאנל ה-Properties (לפחות בגופנים עם סימון Variable המותאמים לכך).

שיפור נחמד נוסף לעובדים עם טקסטים: סוף סוף אפשר להשתמש בפקודות העתק/הדבק כדי לייבא טקסט ללא העיצוב. יותר לא נצטרך לבזבז זמן על מחיקת העיצוב הקודם.

כלי בחירה מהירה/סביבת Select and Mask

גם כלי הבחירה האהוב Quick Selection Tool וגם סביבת הבחירה/מסכה מבוססי האלגוריתם שופרו משמעותית. הרגשתי את השינוי בדיוק הבחירה ובתוצאות הריאליסטיות יותר, במיוחד כשמדובר ביצירת הפרדה כאשר צבעי האובייקט והרקע מאוד קרובים זה לזה. הכי משמחת מהירות התגובה של הכלים האלה, והגדרות התצוגה המקדימה האינטואיטיביות.

ומה עוד?

יש עוד שיפורים וחידושים, למשל חיפוש ויבוא תמונות ישירות מלייטרום, תפריט לשיתוף מהיר (לשליחה מהירה של דוגמאות תוך כדי עבודה למייל או לרשתות חברתיות), שדרוג בעבודה עם תמונות ˚360, העתקה/הדבקה של שכבות וקבוצות בין משתמשי אותו מסמך ומסמכים אחרים, ועוד הרבה שיפורים ושדרוגים קטנים, בכל מיני מקומות יותר ופחות צפויים.

בשורה התחתונה, פוטושופ 2018 מציגה את השדרוגים המשמעותיים ביותר של השנים האחרונות, ומטפלת סוף סוף במאפיינים הבסיסיים והקריטיים ביותר של התוכנה, תוך שדרוג משמעותי גם במהירות התגובה ובאינטראקטיביות. אני מקווה שתהנו כמוני מעבודה עם הפוטושופ המשופר.

לאון סוקולאסקי מלמד בקורס פוטושופ וציור דיגיטלי. מחזור חדש בקורס יפתח בינואר 2018.
לפרטים והרשמה לחצו כאן.

רוצים עוד מידע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם: