אנימציה ישראליתבאורך מלא

13/12/2017

בסופ"ש הקרוב יוקרן בסינמטק ת"א סרט האנימציה הישראלי החדש אגדת המלך שלמה, במסגרת תכנית האנימציה של IAC בפסטיבל אוטופיה. לקראת המאורע, הכנו סקירה של כל סרטי האנימציה באורך מלא שנוצרו עד היום בישראל.

רוצים לנחש כמה כאלה יש בסך הכל? התשובה בסוף…

בעל החלומות – 1962

הסרט הראשון ברשימה מוכר גם כסרט האנימציה באורך מלא הראשון במזרח התיכון. הסרט הוקרן בשנת 1962 בפסטיבל קאן וזכה שם במקום הראשון בקטגוריית האנימציה. הוא זכה גם בפרס העיתונות הזרה בפסטיבל וינה 1963. נוצר על ידי זוג הבמאים יורם ואלינה גרוס, בטכניקת סטופ מושן.

יער אמלש הקסום – 1972

גם סרטם של שלמה סוריאנו וסם דובינר משנת 1972 הוא סרט אנימציה בסטופ-מושן, בכיכובן של אוסף בובות אמלשיות. הסרט לא הוקרן בארץ בשנת יצירתו, אבל ייצג את ישראל בתחרות הרשמית בפסטיבל ברלין. הוא זכה להקרנת בכורה ישראלית במדיהטק חולון, רק בשנת 2011.

עושים רוח – 2006

בוגר קמרה אובסקורה אורן פלד יצר בשנת 2006 את מה שנחשב לסרט הישראלי העצמאי הראשון באורך מלא, באנימציה תלת-מימדית. לאחר הופעות במספר פסיטבלים, הסרט הופץ ב-DVD על ידי גלובוס יונייטד. בשנת 2008 הועלה לשירות ה-VOD של HOT.

ואלס עם באשיר – 2008

סרטו הדוקו-דרמטי של ארי פולמן משנת 2008 הוא קופרודוקציה ישראלית-אירופאית. האנימציה נוצרה בתוכנה פלאש. עיצובים של דוד פולונסקי ובימוי-אנימציה של יוני גודמן. הסרט זכה בפרסים רבים, ובהם גלובוס הזהב, פרס סזאר ופרס אופיר. הוא גם היה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

$9.99 – 2008

סרט אנימציה בסטופ-מושן, שנוצר גם הוא בשנת 2008. קופרודקציה ישראלית-אוסטרלית-צרפתית, עם במאית ישראלית (טטיה רוזנטל), תסריטאי ישראלי (אתגר קרת), תקציב ישראלי (קרנות הקולנוע הישראליות תמכו) וגם חלק מהאנימציה נעשתה בארץ (בסטודיו אייקו).

ויפו – הרפתקאות הכלב המעופף – 2012

ויפו החל את דרכו בתור סדרת אנימציה בתלת-מימד, שנוצרה באולפני סנובול הישראלים. אבל בשנת 2012 הוא נערך מחדש ושוחרר כארבעה סרטים באורך מלא. אנחנו נספור את כל הארבעה כסרט אחד. הנה פרטים על ארבעת הסרטים באתר הרשמי של ויפו: http://www.vipoland.com/vipo-adventures-of-the-flying-dog-4-feature-films/

כנס העתידנים – 2013

אנימציה קלאסית בשילוב לייב-אקשן מצולם, משנת 2013. גם זו קופרודוקציה, שבסיסה בישראל ובארה"ב, עם לא מעט בעלי תפקידים מישראל: גם בכיסא הבמאי והתסריטאי (ארי פולמן), גם בעיצוב (דוד פולונסקי), גם באנימציה (יוני גודמן וחברים) וגם בתמיכה הכספית מקרנות הקולנוע. זה למעשה אותו צוות שיצר את "ואלס עם באשיר", עם קצת תגבורת מחו"ל (כולל רובין רייט, הארווי קייטל, דני יוסטון, פול ג'יאמטי וג'ון האם).

המסע לכוכב המינימיקים – 2013

ועוד מ-2013 – אולפני שורטקאט-פלייגראונד יצרו את הסרט המסחרי היחיד ברשימה שהוא לחלוטין ישראלי, ללא שום מעורבות של אולפן זר, קרנות זרות או אנימטורים זרים. אנימציה קלאסית בתוכנה פלאש, עם רקעים בתלת-מימד. הסרט זמין לצפיה ב-VOD של YES ו-HOT. בימוי של שי כרמלי פולק, בימוי אנימציה של דורון מאיר ועיצובים של יניב שמעוני (שניהם מלמדים אצלנו ב-IAC).

אבוללה – 2015

זה אמנם לא סרט אנימציה, אבל יש בו דמות ראשית וכמה דמויות משניות באנימציה, אז מבחינתנו הוא נכנס. בימוי של יוני גבע ובימוי אנימציה של איתמר ברק (בוגר IAC). זו ככל הנראה הדוגמה הראשונה אי פעם לסרט ישראלי ששואב את השראתו מהקולנוע ההוליוודי, וספציפית מהסרט אי.טי. של סטיבן ספילברג.

אגדת המלך שלמה – 2017

סרטו החדש של חנן קמינסקי, שיוצג בטרום בכורה בימים שישי ושבת הקרובים. זו קופרודוקציה ישראלית-אירופאית, שנוצרה באנימציה קלאסית. הסרט מספר על משולש אהבה בין המלך שלמה, מלכת שבא והנסיכה הערבייה נעמה, ועל מאבקם נגד אשמדאי, שמנסה להשתלט על ירושלים ולמשול בעולם. עיצובים של בשמת אגיוף, שמלמדת אצלנו ב-IAC, וגם מעבירה כיתת אמן במסגרת פסטיבל אוטופיה.

סיכום

זהו זה… בינתיים לפחות.

סך הכל 10 סרטי אנימציה באורך מלא. 7 מתוכם נוצרו בעשור האחרון. רוב הסרטים הם קופרודוקציות בינלאומיות, חלקם משלבים חומרים מצולמים ולא רק אנימציה, חלקם לא הופצו בקולנוע, אבל כולם סרטים באורך מלא, עם צוות ישראלי בעמדות מפתח.
כן, אנחנו יודעים שאפשר להתווכח האם כולם כאן עונים להגדרה "אנימציה ישראלית באורך מלא", אבל מה אכפת לכם, תנו לחגוג עשור :)

לא נכנסו לרשימה

אגדה שמגדה (שגם זכה להמשכון) וגם גיבור של כולם הם שני סרטי אנימציה תלת-מימדית שהופצו בקולנוע בשנת 2006. שניהם התחילו את דרכם בתחילת שנות האלפיים, באולפני DPSI בבית שמש. שניהם עברו לאולפנים בחו"ל עם סגירת האולפן בישראל, אבל לצוות הישראלי היתה השפעה לא מעטה על התוצרים. עם זאת, זה לא מספיק בשביל להכניס אותם לרשימה.

קונדוריטו הוא סרט אנימציה בתלת-מימד, שעלה ממש עכשיו למסכים בדרום אמריקה. זוהי קופרודוקציה דרום אמריקאית, אבל הבמאי הוא הישראלי אלכס אוראל והתסריטאי הוא הישראלי ישי רביד (שניהם מלמדים אצלנו ב-IAC). בקרוב תופץ גם גירסה באנגלית.

בעבודה בימים אלה

אולפני פיצ'י פויי עובדים בימים אלה על שלושה סרטי אנימציה באורך מלא: ארמון החול, כיכר השבת ומעלה קרחות. שלושת הסרטים מופקים בטכניקה שמתבססת על אנימציה תלת-מימדית, אך משלבת מראה ציורי קלאסי.

ארי פולמן ודוד פולונסקי עובדים על סרט שלישי משותף (אחרי ואלס עם באשיר וכנס העתידנים): יומנה של אנה פרנק בגירסת אנימציה. בינתיים כבר יצא רומן גרפי של שניהם באותו נושא, שזכה לביקורות מהללות.

רוצים עוד מידע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם: